Çiftler beraber mi yoksa ayrı mı uyumalı? Cinsel hayatı geliştirebilir.

Ana Sayfa » Sağlık » Çiftler beraber mi yoksa ayrı mı uyumalı? Cinsel hayatı geliştirebilir.
Çiftler beraber mi yoksa ayrı mı uyumalı? Cinsel hayatı geliştirebilir.

Partnerinizle mi uyumayı tercih ediyorsunuz yoksa yalnız uyumak mı size daha iyi geliyor? ABD’de yapılan bir araştırmaya göre ayrı uyumanın faydaları var.

Yale Tıp Fakültesi’nden Profesör Meir Kryger, “Her gece uykunuzun kalitesini etkileyen pek çok etken vardır. Uyuduğunuz ortam en baş öğedir. Öte yandan yanınızda kimin yattığı ve birlikte ne kadar iyi uyuduğunuz da bir hayli önemlidir” diyor.

Dünya genelinde pek çok insan uyku terörü, uyurgezerlik, uyku apnesi, gece geç saatlerde tuvalete gitme gibi uyku problemleri ile mücadele ediyor. Aynı zamanda kişi uyurken sık sık uyku pozisyonu değiştirebiliyor, yorganı üzerine çekebiliyor ya da farklı bir uyku programına sahip olabiliyor.

Yatak arkadaşınızda yukarıdaki sorunlar ya da bu sorunlardan sadece bir tanesi bile varsa çoğu zaman kaliteli bir uyku uyumanız zorlaşıyor.

Bu tür yatak odası uyumsuzluğu, bazı çiftleri ayrı uyumaya itebiliyor. Seks danışmanı Eric Marlowe Garrison, “Yatak arkadaşlığı sorunu yaşayan binlerce çiftle tanıştım. Ayrı uyumanın birçok çiftin arasındaki bağları güçlendirmeye yardımcı olduğunu keşfettim” diyor.

Garrison, “Uykunun tüm duygusal ve fiziksel yararlarını göz önünde bulunduralım. Sevgi dolu bir ilişki yaşamak için bireylerin her yönden sağlıklı hissetmesi gerekiyor. Eğer ayrı uyumak sizi daha mutlu biri yapıyorsa, beraber uyumayı sorumluluk olarak görmemeniz her açıdan faydalı hale geliyor” şeklinde konuşuyor.

Psikolog Joseph Cilona da benzer bir görüşe sahip. Uyku yoksunluğunun yıkıcı fiziksel ve duygusal etkilere neden olabileceğinden bahseden Cilona, “Ayrı uyumayı seçmek genellikle uyku sorunlarını en aza indirebilir veya tamamen yok edebilir. Öte yandan ilişkinizi kurtarabilir ve geliştirebilir” ifadelerine yer veriyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yetersiz uykunun ilişkilerde çatışmalara yol açabileceğini söylüyor. Paracelsus Özel Tıp Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada ise uyku eksikliği ve ilişki sorunlarının genellikle el ele gittiği sonucuna varıldı.

CİNSEL YAŞAMI ETKİLİYOR

Garrison, çiftlerin ayrı uyumasının kaliteli bir uykunun ötesinde cinsel yaşamı da iyileştirebileceğini söylüyor. Nasıl mı? Garrison şöyle açıklıyor:

Bir yatak her zaman sadece iki şey içindir; uyku ve seks. Yatağa girdiğinizde ikisinden biri gerçekleşmeli. Ayrıca iyi bir gece uykusu stresi azaltır. Biliyorsunuz ki stres, seksin düşmanıdır.”

Davranış ve sosyal bilimci Wendy Troxel ise konuya başka bir açıdan bakıyor. Ayrı uyuyan çiftlerin birbirlerinin kıymetini daha iyi anladığını söylüyor, “Geceyi ayrı geçirmek ve sabah yeniden bir araya gelmek ilişki için canlandırıcı olabilir” diyor.

ÇİFTLERİN ÜÇTE BİRİ AYRI UYUMAK İSTİYOR

Çiftlerin çoğu hala birlikte uyuyor olsa da ABD’de 12.000’den fazla yetişkinle yapılan yakın tarihli bir anket, Amerikalıların yalnızca üçte ikisinin eşleriyle aynı yatağı paylaşmak istediğini, üçte birinin ise ayrı uyumak istediğini ortaya koydu.

Öte yandan taraflardan biri beraber biri ayrı uyumak isteyebilir. Ayrı uyuma seçimi karşılıklı değilse veya iki kişi tarafından kabul edilmezse ilişkide soruna neden olabiliyor.

Wendy Troxel, “Ayrı uyumanın başlıca dezavantajları, yakınlık kaybının olabileceği ve bu da kopukluk duygularına yol açabileceği ihtimalidir. Bu yüzden, önemli olanın uyku düzeninin kendisi değil, karara nasıl ulaşıldığı olduğunu çiftlere sık sık vurguluyorum” diyor.

Uzmanlar, eşinden ayrı uyumak isteyen herkesin, farklı uyku düzenlemeleri olasılığına sevgi, saygı ve anlayışla yaklaşması gerektiği konusunda hemfikir.

YAZAR: Hidayet Akın

Çiftler beraber mi yoksa ayrı mı uyumalı? Cinsel hayatı geliştirebilir. - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

hidayetakin.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Reklam iletişim: hidayetakin651@gmail.com © 2021 künye

Hidayet Akın - Tüm Hakları Saklıdır