Giuseppe Tartini ve Devil’s Trill Sonata

Ana Sayfa » DEĞER » Giuseppe Tartini ve Devil’s Trill Sonata
Giuseppe Tartini ve Devil’s Trill Sonata

Giuseppe Tartini! İtalyan besteci, keman virtözü ve barok dönem müzisyeni. Ayrıca çok ünlü Devil’s Trill Sonata eserinin yaratıcısı. Bu yazıda Tartini’nin kısaca hayatından ve eserinden bahsedeceğiz.Bu muazzam sanatçı ve harika eserleri ile bu kadar geç tanışmam Google’a Tartini yazınca görsellerde Eti’nin frambuazlı turtasının çıkması kadar üzücü. Ama neyse, konumuz bu değil.

Giuseppe Tartini 1692 yılında Piran’da doğdu. Aristokrat bir aileden geldiği için din eğitimi aldı. Tartini,ailesi tarafından çok erken yaşta manastır hayatı seçmiş olsa da 1708 yılında müzik eğitimi almak için büro eğitimini reddetti. Padova Üniversitesi’nde hukuk okudu ve müziğin yanı sıra eskrim sporu ile ilgilendi.Babası 1710 yılında henüz 18 yaşında vefat etmişken Tartini, hala rahiplik için bir aday olmasına rağmen kardinalin yeğeni ile gizlice evlendiği için Puduan piskoposunun gazabına uğradı. Bir süre Assisi’deki (İtalya’da bir kent) manastırda saklanmayı gerekli gördü. Buradaki zamanını verimli kullandı ve 1714 yılında Ancona’daki opera orkestrasında iş buldu.St. Anthony’s’ ile ilgili görsel sonucuSt. Anthony’s1715’te eşiyle bir araya gelen Giuseppe Tartini, önündeki birkaç yıl boyunca keman tekniğini mükemmelleştirmeye çalıştı. 1720 yılına kadar Padua’daki St. Anthony’s’de solist ve orkestra şefi olarak nişanlandı.1740’da bir kol yaralanması kariyerini ciddi şekilde sınırlayana kadar Tartini, St. Anthony’deki görevlerini yerine getirdi. Hatta günün önde gelen kemancısı olarak yaygın bir üne kavuştu.

Giuseppe Tartini ve Devil’s Trill Sonata - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

hidayetakin.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Reklam iletişim: hidayetakin651@gmail.com © 2021 künye

Hidayet Akın - Tüm Hakları Saklıdır