Özellikle Gençlerde Görülen İnsüline Tam Bağımlılık Durumu: Tip 1 Diyabet.

Ana Sayfa » Sağlık » Özellikle Gençlerde Görülen İnsüline Tam Bağımlılık Durumu: Tip 1 Diyabet.
Özellikle Gençlerde Görülen İnsüline Tam Bağımlılık Durumu: Tip 1 Diyabet.

Özellikle Gençlerde Görülen İnsüline Tam Bağımlılık Durumu: Tip 1 Diyabet

Diyabet hastalığı sınıflandırılırken yaş, tedavi tipi ve insüline bağımlı olma durumuna göre sınıflandırılır. Tip 1 diyabet türü diğer türlerin aksine insülin hormonunun tamamının ya da tamamına yakınının olmaması durumudur.

İnsülin Hormonu: İnsülin hormonu kandaki şekeri kandan ayırarak hücre içerisine almayı sağlar. Bu sayede kandaki glikoz miktarı azalır ve kan glikoz düzeyi dengelenir.

Tip 1 diyabette etken ister genetik isterse immünolojik olsun insülin salgılayan beta hücrelerinin harabiyeti sonucu karaciğerden kontrolsüz şeker salgılanmasına ve açlık şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca yemeklerden sonra da kana geçen glikoz nedeniyle hiperglisemi gelişebilir. Tedavilerinde mutlaka insülin kullanılır.

Diyabet türü olan tip 1 diyabet nasıl bir hastalık diye bakacak olursak, pankreas hücrelerinden olan beta hücrelerinin herhangi bir nedenle insülin hormonu salgılayamaması olarak ifade edilebilir. Genellikle çocuk yaşlarda görülmeye başlayan bu diyabet türünün tek tedavisi acilen başlanması gereken insülin hormonu takviyesidir.

Tip 1 Diyabet Belirtileri ve Bulguları Nelerdir ?

Tip 1 diyabet özellikle erken yaşlarda (12-14) yaş görülür. Pankreas içerisindeki beta hücreleri kendi insülinine karşı antikor oluşturur ve hücreleri öldürmeye başlar. Bu oluşan antikorlar sonucunda insülin salgısı giderek azalır. Görev yapan %10-15 civarı hücre kalana kadar diyabet belirtileri görülmeyebilir. Görülen belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;

Aşırı susama ve fazla su içimine bağlı olarak idrar miktarında artış.Keton cisimlerinin idrarda görülmesi. Bu nedenle ağızda asetona benzer bir koku yayılabilir.Tip 1 diyabet hastalarında iştah artışı görülmesine rağmen kilo kayıpları yaşanabilir.Açlık kan şekerinde glikoz seviyesinin yükselmesi.İdrar içerisinde normalde görülmemesi gereken glikoz ve keton cisimleri.

Tip 1 diyabet: Genellikle ilk başlarda belirti göstermez ve kişi durumu bilmediği için idrar testlerinde glikoza ve ketonlara bakılmadığı zaman tanı konulmaz. Ancak bu durum diyabetik ketoasidoz denilen bir komplikasyon ile beraber kendisini gösterir.

Ketoasidoz: İnsülin azlığında glikoz hücre içerisine giriş yapamaz ve periferik dokularda glikoz kullanımı azalır. Buna bağlı olarak glikoz karaciğerde depolanamaz ve metabolizması aksar. Vücudun en temel enerji kaynağı olan glikoz enerji verici kullanılamaz onun yerine yağ asitleri ve keton cisimleri enerji vermeye başlar.

Diyabetik ketoasidozda keton cisimleri yaklaşık 300 katına çıkar. Bu artış diyabetik ketoasidozun primer sebebidir. İnsülin geri yerine konmaz ise hasta komaya girer. Tedavide ilk amaç su kaybını, hiperglisemiyi ve elektrolit kaybını düzeltmektir. Hastalara genellikle diyabetik ketoasidoz sonucunda tip 1 diyabet teşhisi konulur.

Özellikle Gençlerde Görülen İnsüline Tam Bağımlılık Durumu: Tip 1 Diyabet. - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

hidayetakin.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Reklam iletişim: hidayetakin651@gmail.com © 2021 künye

Hidayet Akın - Tüm Hakları Saklıdır