Prens Philip: Kraliçe İkinci Elizabeth’in eşi, Edinburgh Dükü’nün hayatı

Ana Sayfa » DEĞER » Prens Philip: Kraliçe İkinci Elizabeth’in eşi, Edinburgh Dükü’nün hayatı
Prens Philip: Kraliçe İkinci Elizabeth’in eşi, Edinburgh Dükü’nün hayatı

Edinburgh Dükü Prens Philip, Kraliçe İkinci Elizabeth’e verdiği kararlı ve sürekli destek nedeniyle geniş çevrelerin saygısını kazandı.

Prens Philip, İngiliz Donanması’ndan gelse ve birçok farklı konuda sağlam görüşleri olsa da, herkes için son derece zor olabilecek bir görevi üstlendi ve tüm sorumluluklarını bırakıp Kraliçe olarak tahta çıkan eşine tüm kalbiyle destek verdi.

Ona bu sorumlulukları bıraktırıp eşine destek olmaya iten ise güçlü bir karaktere sahip olmasıydı.

Bir kadın hükümranın eşi olarak Prens Philip’in anayasal bir pozisyonu yoktu. Ama monarşiye onun kadar yakın ve monarşi için onun kadar önemli başka biri daha yoktu.

Prens Philip, 19 Haziran 1921’de Yunanistan’ın Korfu adasında doğdu. Yunanistan, Gregoryen takvimi kullanmadığı için nüfus kâğıdında doğum tarihi 28 Mayıs 1921 olarak görünüyordu.

Prens Philip, 19 Haziran 1921’de Yunanistan’ın Korfu adasında doğdu. Yunanistan, Gregoryen takvimi kullanmadığı için nüfus kâğıdında doğum tarihi 28 Mayıs 1921 olarak görünüyordu.

Babası, Helen Kralı 1. George’un küçük oğlu Yunanistan Prensi Andrew. Annesi, Battenberg Prensi Louis’nin en büyük çocuğu, Hindistan’ın son İngiliz genel valisi Burma Kontu Mountbatten’ın da kız kardeşi Battenberg Prensesi Alice.

Prens Philip’in babası, 1922’deki askeri darbeden sonra devrimci mahkeme tarafından Yunanistan’dan sürüldü.

Kuzeni Kral Beşinci George tarafından Yunanistan’a gönderilen bir İngiliz savaş gemisi, aileyi Fransa’ya götürdü. Prens Philip yolculuğun büyük bir kısmını portakal kasasından yapılan ahşap bir beşikte geçirdi.

Prens Philip ailenin en küçüğü ve tek oğluydu. Çocukluğu sevgi dolu bir aile ortamında geçti.

Eğitimine Fransa’da başlayan Prens Philip, yedi yaşında Mountbatten ailesinin yaşadığı İngiltere’ye geldi ve Surrey’de özel bir ilkokula yazıldı.

O dönem, şizofreni teşhisi konulan annesi bir akıl hastanesine kaldırıldı. Genç Prens Philip’in de annesiyle iletişimi o dönemden itibaren azaldı.

Prens Philip, 1933 yılında, Almanya’nın güneyinde Alman eğitimci Kurt Hahn tarafından kurulan Schule Scholl Salem yatılı okuluna gitti. Ama birkaç ay sonra Yahudi olan Hahn, Nazi zulmünden kaçmaya zorlandı.

Prens Philip: Kraliçe İkinci Elizabeth’in eşi, Edinburgh Dükü’nün hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

hidayetakin.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Reklam iletişim: hidayetakin651@gmail.com © 2021 künye

Hidayet Akın - Tüm Hakları Saklıdır